Saša Derajić

JU “Poljoprivredna škola”, Banja Luka

Učestvovao je u projektu: “Mobilnost mladih ljudi”

ORA: “Zeleni alati za poboljšanje socijalne uključenosti mladih ljudi i održivi razvoj lokalnih zajednica”

Projekat je trajao od 02/04/2017 do 11/04/2017 u Torino di Sangro, Italija.

Centar za Životnu Sredinu” (BiH)

Mobilnost mladih ljudi

Projek učenja o mobilnosti mladih ljudi podržava profesionalni razvoj mladih ljudi koji će im omogućiti da steknu nove vještine i profesionalna iskustva. Projekti mogu uključivati ​​transnacionalne aktivnosti kao što su seminari, obuke, kontakt odluka događaja, studijske posjete. Projekti takođe doprinose jačanju kvaliteta i uloge omladinskog rada u Europi.

Erasmus + je program Europske unije za jačanje sposobnosti i mogućnosti zapošljavanja kroz aktivnosti organizovane u oblasti obrazovanja, obuke, mladih i sporta. Aktivnosti za mlade u okviru Erasmus + imaju za cilj poboljšanje ključnih kompetencija, vještina i zapošljivosti mladih, promovisati aktivno sudjelovanje mladih u društvu, njihove socijalne uključenosti i blagostanje, a pomaže i u radu s mladima. Poboljšava omladinske politike na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

Delegati su se međusobno upoznavali i družili na radionicama i tako predstavljali jednu održivu zajednicu. Same radionice su bile zanimljivog sadržaja i veoma poučne te su lako primjenjive na drugim poljima.

Domaćin projekta je ORA mreža, a realizovan je u saradnji sa:

APDD-Agenda 21, ARCI Chieti, Centar za Životnu Sredinu, Centar za održivo civilno društvo, Centre de Jeunes “Les Récollets”, EDEN Centar, Urban Organic, Udruženje Svetlost.

U okviru Erasmus + obuke je projekt gdje omladinski radnici i lideri dolaze zajedno nekoliko dana da razvijaju svoje znanje, vještine i stavove na određene teme. Dnevni program kursa se zasniva na ciljevima učenja i održavaju ga iskusni predavači. Treninzi promovišu inicijativu i kreativnost sudionika i imaju direktan utjecaj na njihov budući rad s mladima ili na njihove omladinske politike, kao što su organiziranje kvalitetnih projekata i pružanje interkulturalnog iskustva za mlade.

Sve u svemu, 32 delegata učestvovala su u projektu.

Države iz kojih su delegati dolazili su: Albanija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Bugarska, Njemačka, Italija, Rumunija i Ujedninjeno Kraljevstvo.

Glavni sadržaj i aktivnosti projekta:

Tokom obuke, učesnici su imali priliku za interkulturalno učenje. Takođe su imali priliku vidjeti kako međunarodne projekte treba raditi u različitim fazama, kao što je projekt za interkulturalno učenje. Rađeno je na konzervisanju prirode i interaktivnom uključivanju građana u sam projekat, naročito onih najmlađih. Radionica “Baštovanstvo” pobrinula se da jedan od gradskih trgova iza biblioteke “De Mia” zasija u novom sjaju.

Tokom radne faze održane su 4 radionice:

BAŠTOVANSTVO-(Alan Hulme, UK);

EKOLOŠKO OBRAZOVANJE-(Marialaura Pierini, Italija);

STOP-MOTION ANIMACIJE-(Polina Stoyanova, Bugarska);

EKOLOŠKI POUČNI PUT-(Branislav Ristić, BiH);

Sve radionice prikazale su svoje rezultate na javnim nastupima sa lokalnom zajednicom, (Torino di Sangro, Italija).

Rezultati projekta su sljedeći:

Aktivnosti su bile usmjerene na razvoj i metode ispitivanja za podršku održivom razvoju, zaštite okoliša, promocije “zelenog” načina života, kao sredstva za olakšavanje procesa inkluzije, angažmana i lični razvoj mladih ljudi.

F O T O