“Асертивна комуникација”
„Превенција вршњачког насиља”
ЕДУКАТИВНО – ПРЕВЕНТИВНА ПРЕДАВАЊА
Поводом обиљежавања Међународног дана борбе против вршњачког насиља (задња сриједа у фебруару), представници Центра за заштиту менталног здравља у периоду од 17.2 – 20.2.2025. одржали су едукативно – превентивна предавања за ученике првог и другог разреда. Циљ предавања је развијање комуникацијских вјештина и асертивности – ИСКАЗИВАЊЕ МИСЛИ, ОСЕЋАЊА И УВЕРЕЊА НА ДИРЕКТАН, ИСКРЕН И СОЦИЈАЛНО ПРИХВАТЉИВ НАЧИН УЗ УВАЖАВАЊЕ ПРАВА ДРУГИХ ЉУДИ…..
Више о Центру за заштиту менталног здравља
О Међународном дану борбе против насиља у школама
Омбудсман за дјецу – Међународни дан борбе против насиља у школама “Дан ружичастих мајица” обиљежава се сваке године задње сриједе у фебруару.
Идеја је настала као знак протеста који се догодио у једној школи у Канади када је дјечак био изложен вршњачком насиљу због доласка у ружичастој мајици, која је била симбол његове подршке својој мајци која је боловала од карцинома дојке. Школски другари солидарисали су са злостављаним дјечаком тако што су се у школи појавили у ружичастим мајицама. Од тада, ружичаста мајица постала је симбол борбе против међувршњачког насиља у школама.
Насиље над и међу дјецом кршење је права дјетета, такође угрожава и социјални развој дјеце и утиче на њихово уживање других права. Насиље често има погубне краткорочне и дугорочне посљедице по ментално и психичко здравље, које понекад трају кроз неколико генерација. Осим што дјелује на појединачне жртве, насиље оставља посљедице и на цјелокупно друштво, стога је укидање свих облика насиља законски, етички и економски императив.
Насиље се дефинише као сваки облик понашања према дјетету које има за циљ повређивање или наношење бола, било физичког или психичког, запостављање и/или занемаривање дјетета, малтретирање и/или било који облик експлоатације дјетета, укључујући и сексуалну експлоатацију. Насиље је вишедимензионална појава која се мора посматрати у друштвеном контексту, а не као изолован феномен.
Обиљежавање „Дана ружичастих мајица” има за циљ промовисање толеранције, емпатије, поштовања различитости, развијања сарадње и оснаживање за ненасилно ријешавање конфликта.